Jak się „rozwieść” w kościele? Procedura krok po kroku

Dla pełnej jasności omawianej treści, zacząć należy od wskazania, iż Kościół jako taki nie pozwala na rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa. Zamiast nazywać więc tę procedurę rozwodem, najprecyzyjniej, należy mówić o stwierdzeniu nieważności. Powszechnie utarło się, nazywania tejże procedury procedurą rozwodową, a to najpewniej dlatego, że konsekwencje uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa, pociąga za sobą podobne skutki co rozwód, między innymi możliwość ponownego zawarcia związku.

Cały proces rozpocząć należy od złożenia w sądzie kościelnym skargi powodowej, w tym celu najbezpieczniej skorzystać z pomocy adwokata kościelnego. Wybierając adwokata kościelnego, najlepiej wybrać kogoś z listy zatwierdzonej przez biskupa. Tylko osoby o takich uprawnieniach mogą zastępować nad przed sądem kościelnym (pozostali prawnicy-kanoniści mogą nam jedynie doradzać co mamy robić). Tylko osoby z doświadczeniem w powyższej materii będą w stanie pomóc nam w sprawie tak, abyśmy mogli osiągnąć oczekiwany cel.

Należy pamiętać, że jedynym kompetentnym organem do stwierdzenia nieważność naszego związku może stwierdzić jedynie tzw. Sąd Biskupi, dlatego należy w międzyczasie ustalić właściwość Sądu odpowiednią dla swojej sprawy. Jest to kilku duchownych danej diecezji, którzy zbierają się by orzekać w sprawach, w których wpłyną odpowiednie pisma. To właśnie kompetentna władza kościoła wyda wyrok w naszej sprawie.

Samo postępowanie rozwodowe, rozpoczyna się juz po złożeniu wniosku, na tym etapie najczęściej zostają przesłuchiwani świadkowie. W tym miejscu uaktywnia się także rola obrońcy węzła, którego zadaniem jest ochrona naczelnych wartości i szukanie ewentualnych argumentów przeciwko stwierdzeniu nieważności małżeństwa kościelnego. Argumenty stron postępowania są analizowane przez Sąd Biskupi. Czas tego postępowania ma w obecnym stanie prawnym wynosić 45 dni (przed zmianami, trwało to nawet 2 lata).

Ostatecznie Sąd Biskupi wydaje wyrok I instancji. Aby jednak decyzja ta była ostateczna, musi zostać potwierdzona drugim wyrokiem, co prawda to formalność, ale zajmuje kolejnych kilka tygodni. Na tym etapie, jeśli procedura zostania poprowadzona profesjonalnie i po naszej myśli, małżeństwo zyskuje miano nieważnego, zaś petent otrzymuje od kurii dokumenty potwierdzające ten fakt.

Więcej na temat przesłanek stwierdzenia nieważności małżeństwa, sposobów dowodzenia okoliczności na które powołujemy się w trakcie procesu oraz wiele innych informacji, znajdziecie Państwo na naszym blogu.

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji lub pomocy doświadczonego adwokata kościelnego, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Sam proces zaczynamy zazwyczaj od niezobowiązującej porady prawnej w trakcie której realnie ustalamy, czy w indywidualnym przypadku istnieją przesłanki ku wystąpienia na drogę sądową.

---------------------------------