Proces o rozwód, jak każdy proces w sądzie ma swoje ściśle określone etapy. Wiedza o etapach postępowania rozwodowego jest kluczowa, by przejść przez nie świadomie i efektywnie. Jak zatem wyglądają poszczególne etapy postępowania rozwodowego, przedstawi poniżej r.pr. Aleksandra Koźlińska, która od wielu lat zawodowo zajmuje się sprawami rodzinnymi, w tym rozwodowymi:
1) Złożenie pozwu o rozwód
Proces rozpoczyna się od złożenia w sądzie okręgowym pozwu. Sądem właściwy z zasady jest sąd ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. W pozwie należy szczegółowo opisać fakty wskazujące na trwały i zupełny rozkład małżeństwa, przywołując okoliczności faktyczne i prawne.
2) Odpis pozwu i odpowiedź drugiej strony
Druga strona otrzymuje odpis pozwu i zgodnie ze zobowiązaniem sądu powinna ustosunkować się do twierdzeń, zarzutów oraz wniosków zawartych w pozwie. Najczęściej po otrzymaniu odpowiedzi na pozew sąd wyznacza termin rozprawy.
3) Pierwsza rozprawa i postępowanie dowodowe
Na pierwszej rozprawie sąd przesłuchuje strony i, jeśli to konieczne, zarządza dalsze postępowanie dowodowe, w postaci przesłuchania świadków czy przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych i dokumentów, w tym zdjęć a nawet nagrań. W sytuacji, gdy strony są zgodne sąd może też szybko wydać rozstrzygnięcie.
Jeśli nie ma pełnej zgody stron, konieczne są kolejne rozprawy. Po zebraniu dowodów sąd wydaje wyrok, który określa m.in. władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z dzieckiem.
4) Postępowanie apelacyjne
Jeśli któryś z małżonków nie zgadza się z wyrokiem, ma prawo złożyć apelację do sądu wyższej instancji, kwestionując całość lub część wyroku. Najpierw jednak należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, a następnie poprawnie skonstruować apelację.
5) Podsumowanie
Wskazane wyżej etapy są oczywiście opisane w dużym uproszczeniu i mogą się one w mniejszym lub większym stopniu od siebie różnić w zależności od danego rozwodu.